Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Czy chore zęby mogą negatywnie wpłynąć na płuca?


Próchnica to choroba, która sieje spustoszenie nie tylko w obrębie jamy ustnej. Powstałe w czasie próchnicy bakterie mogą zostać przeniesione przez układ krwionośny do całego naszego organizmu. Choroby zębów są najczęstszą przyczyną powstawania zakażeń odogniskowych, to znaczy stanów zapalnych, których źródła należy doszukiwać się w innych schorzeniach. Toksyczne substancje powstałe w wyniku próchnicy zęba atakują narządy miąższowe, w tym również płuca.


Zdrowe zęby równa się zdrowe płuca

Jama ustna człowieka jest siedliskiem kilkuset bakterii, które pozostają niegroźne do czasu, gdy pod wpływem cukru dokona się ich aktywizacja. Rozwijająca się próchnica jest właśnie jednym z takich stanów, gdy bakterie działają w sposób wyjątkowo aktywny. Jak się okazuje wśród nich znajdują się bakterie należące do grupy paciorkowców, głównych winowajców występowania zapalenia płuc. Brak dbałości o higienę jamy ustnej sprzyja więc zachorowalności na tę poważną infekcję, szczególnie groźną dla dzieci i ludzi w starszym wieku. Natomiast osoby regularnie uczęszczające do dentysty są w stanie zareagować na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju próchnicy, co zabezpiecza przed długim, drogim i bolesnym leczeniem, a przede wszystkim chroni przed nabawieniem się bakteryjnego zapalenia płuc.


Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Próchnica to przypadłość w Polsce powszechna, czego przyczyną jest dieta bogata w biały cukier i mąkę, a także nieczęste wizyty u dentysty. W uchronieniu się przed próchnicą pomaga przede wszystkim regularna i dokładna higiena jamy ustnej, w tym mycie zębów po każdym posiłku. Szkodliwe jest podjadanie, ponieważ wstrzymuje ono proces odnawiania się właściwego pH w jamie ustnej. Osoby noszące sztuczną szczękę również powinny dbać o czystość swojej protezy. Odczuwając niechęć przed wizytami kontrolnymi u lekarza, warto uświadomić sobie, że próchnica może mieć przykre skutki nie tylko dla stanu naszych płuc. Równie niekorzystnie wpływa ona na kondycję wątroby, nerek, stawów i żołądka, prowadząc nawet do zawału serca. Zdrowe zęby są więc elementarnym składnikiem dbania o zdrowie organizmu. Wizyty u dentysty powinny być tak częste, jak wizyty u innych specjalistów.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02