Czym jest płytka retencyjna w leczeniu ortodontycznym?
Autor: gamadent

Leczenie ortodontyczne przynosi spektakularne efekty. Jest jednak kosztowne i długotrwałe. Nie kończy się w momencie, gdy zdejmowany jest aparat ortodontyczny. Zęby mają tendencje do powrotu do niewłaściwego, poprzedniego ustawienia. Aby więc efekt leczenia był trwały, konieczna jest terapia retencyjna. Celem tej terapii jest ustabilizowanie skorygowanego zgryzu. Najczęściej wykorzystuje się w niej płytkę retencyjną. Tak nazywany jest aparat ortodontyczny używany do stabilizacji skorygowanego zgryzu. Zamiennie jest ona także nazywana retainerem.

Rodzaje płytki retencyjnej

Aparaty retencyjne dzielą się na stałe i ruchome. Te pierwsze są tak naprawdę cienkim drutem lub szyną. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej i przykleja na tylnej powierzchni zębów. Do mocowania stałego aparatu retencyjnego używany jest specjalny klej lub materiał kompozytowy. Aparat jest przymocowany na stałe, pacjent nie musi więc pamiętać o jego założeniu. Aparat retencyjny ruchomy wykonuje się na podstawie wycisku uzębienia pacjenta. Do wyboru są przezroczyste wyjmowane szyny, czyli przezroczyste płytki termoformowalne. W tym aparacie nie ma żadnych metalowych elementów, a szyna jest bardzo wygodna w noszeniu, więc pacjenci wybierają to rozwiązanie bardzo chętnie. Warto dodać, że szyna jest praktycznie niewidoczna. Innym typem ruchomego aparatu retencyjnego jest płytka Hawleya. Wykonuje się ją z akrylu i drucianych klamerek. Płytka bardzo ściśle przylega do podniebienia. Zęby w prawidłowej pozycji utrzymują druciane klamerki.

Wady i zalety poszczególnych aparatów retencyjnych

Najbardziej skuteczny jest stały aparat retencyjny. Drucik przyklejony do zębów jest bardzo dyskretny, plusem jest też to, że nie trzeba pamiętać o zakładaniu aparatu. Do minusów należy fakt, że stały aparat bardzo mocno utrudnia higienę zębów. Zdarza się też, że aparat odkleja się w najmniej oczekiwanym momencie. Z kolei aparaty ruchome można wyjąć zarówno do posiłków, jak i do mycia zębów. Jest to więc ich ogromna zaleta. Minusem płytki Hawleya jest jednak to, że wygląda mało estetycznie, płytka utrudnia także mówienie. Wadą płytek termoformowalnych jest ich cena. Jest to rozwiązanie trochę droższe od innych. Nie jest ona też tak trwała jak klasyczny, zdejmowany aparat retencyjny.

O wyborze aparatu retencyjnego zawsze decyduje ortodonta (https://gamadent.pl/). Dobierając go, bierze pod uwagę między innymi wiek pacjenta oraz rodzaj wady, która była korygowana. Długość noszenia aparatu retencyjnego zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. U dzieci retencja trwa krócej niż u dorosłych.

Udostępnij ten artykuł!