Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie dziąseł?
Autor: gamadent

Zapalenie dziąseł to jedna z chorób dotykających dziąsła. Schorzenie to jest bardzo proste do wyleczenia, jednak zaniedbanie tego może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje.

Objawy zapalenia dziąseł

Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia dziąseł to:

  • zaczerwienienie;
  • ból;
  • opuchlizna;
  • krwawienie pojawiające się podczas mycia zębów.

Na zapalenie dziąseł może wskazywać również nieświeży oddech z ust. W przypadku, gdy leczenie nie zostanie rozpoczęte na wczesnym etapie, po pewnym czasie dołączą dodatkowe objawy. Podczas przeżuwania pojawią się dolegliwości bólowe, dziąsła zaczną odsuwać się od zębów, pomiędzy zębami i dziąsłami zacznie gromadzić się ropa. Z czasem dojdzie do rozchwiania zęba lub zębów.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Podstawową przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Ryzyko wystąpienia choroby znacznie zmniejsza regularne mycie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej do dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Rozwój choroby zwiększa także stres. Częściej na zapalenie dziąseł cierpią też osoby, które nieprawidłowo się odżywiają.

Skutki nieleczenia zapalenia dziąseł

W przypadku nieleczonego zapalenia dziąseł może dojść do rozchwiania zębów i ich utraty. W efekcie wiele osób rezygnuje z jedzenia pewnych pokarmów, w tym owoców i warzyw. Z czasem sytuacja ta doprowadza do zaburzeń wchłaniania. Mogą też pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nieleczony stan zapalny dziąseł stwarza bardzo dogodne warunki do rozwoju mnóstwa różnego rodzaju bakterii. W efekcie może dojść do rozwoju takich chorób, jak: zapalenie wsierdzia, stanów zapalnych rogówki i siatkówki oka, kłębuszkowego zapalenia nerek. Przypuszcza się, iż nieleczone choroby przyzębia (zapalenie dziąseł do nich należy) mogą być pośrednią przyczyną rozwoju choroby wrzodowej wywołanej przez bakterie Helicobacter pylori.

Jak leczy się zapalenie dziąseł?

W leczeniu zapalenia dziąseł bardzo ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej – zęby powinno się szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, a przynajmniej raz dziennie korzystać z nici dentystycznej. Właściwa higiena jamy ustnej to również profilaktyka zapalenia dziąseł. W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, konieczne jest stosowanie środków przeciwbólowych oraz żeli o działaniu przeciwzapalnym. Leczenie uznaje się za zakończone, gdy możliwe będzie utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Ból towarzyszący stanowi zapalnemu dziąseł sprawia bowiem, że wiele osób unika szczotkowania zębów. Podczas leczenia warto płukać jamę ustną płynem antybakteryjnym lub przynajmniej ciepłą wodą. Do płukania można używać także naparu z szałwii.

Udostępnij ten artykuł!